Jdi na obsah Jdi na menu
 


                        Povinné prvky

Klub Tance se psem České republiky (KTP ČR) vypracoval soutěžní řád a pravidla. Výkony soutěžících hodnotí vždy tříčlenná porota, která uděluje body za umělecký dojem , ochotu psa a provedení povinných prvků. Povinných prvků je celkem pět. Jsou sestaveny tak, aby byly vhodné pro každé plemeno psa včetně kříženců a také aby vyhovovaly fyzickým možnostem všech psovodů.

Povinné prvky:
1. Otočka psa kolem své osy
2. Obíhání okolo psovoda v kruzích
3. Chůze u pravé a levé nohy psovoda
4. Couvání zpětný pohyb psa
5. Tanec na dálku - libovolný cvik ve vzdálenosti minimálně 3 metry od psovoda

 otocka
1. Otočka psa
Pes se otáčí kolem své osy na levou, nebo pravou stranu. Pohybuje se přitom v blízkosti psovoda, nebo provádí tento prvek v libovolné vzdálenosti od něj.
Nácvik:
Do ruky uchopíme hračku nebo pamlsek a stoupneme si čelem k psovi. Ukážeme mu předmět v ruce a pohybem paže obkroužíme kolem psa oblouk. Ruku držíme co nejníže u země a co nejblíže u čumáku psa. Pokud je ruka příliš vysoko, pes otáčí pouze hlavu a ne celé tělo. Zároveň s pohybem ruky opakujeme slovní povel pro daný cvik. obihani
2. Obíhání
Pes obíhá v kruzích okolo psovoda nebo rekvizity. Možnosti provedení cviku:
- psovod se otáčí a pes jej stejným směrem obíhá
- psovod se otáčí na místě jedním směrem a pes jej obíhá v protisměru
- psovod se nepohybuje a pes jej samostatně obíhá
- pes obíhá okolo rekvizity
- pes obíhá pouze kolem určité části těla psovoda
Nácvik:
Stoupneme si vedle psa a otáčíme se pomalu kolem své osy. Hračku, nebo pamlsek držíme v ruce a psovi ji nabízíme. Pokud projeví zájem, lákáme ho se slovy okolo, kolem apod. k pohybu vedle nás. Pokud pes již ochotně následuje naši pomůcku, přestaneme se otáčet a jen si ji přendáváme z ruky do ruky. Přitom opakujeme povel. couvani
3. Couvání psa
Pes couvá minimálně 3 metry určitým směrem. Možnosti:
- vedle psovoda
- před psovodem
- směrem k psovodovi
- okolo psovoda nebo rekvizity v kruzích
Nácvik:
Stoupneme si proti psovi a s povelem „couvej" vykročíme velmi pomalu proti němu. Pokud pes začne vybočovat, ihned se zastavíme a srovnáme ho. Při nácviku nám také mohou pomoci hůlky, které představují naše prodloužené ruce. Jimi se můžeme při vybočování jemně dotknout boku psa. Pomoci nám také může úzká ulička vytvořená např. z desek, ve které pes nemá možnost se otáčet.
 chuzeunohy
4. Chůze u nohy
Pes jde plynule min. 3 metry u levé nohy psovoda. Pes jde plynule min. 3 metry u pravé nohy psovoda.
Chůze bokem
Psovod a pes provádí společně úkroky na levou, nebo pravou stranu. Pes kříží přední nohy přes sebe a totéž dělají i zadní nohy. U krátkonohých plemen překřížení nohou není fyzicky možné. Tam porotě postačí zřetelný směr těla psa. Důležité je, aby jeho zadní část nezaostávala za přední. Psovod se pohybuje vedle psa, čelem nebo zády k němu. Chůze bokem není povinná, pokud pes předvede bezchybnou chůzi u levé i pravé nohy psovoda.
tanec na dalku

5. Tanec na dálku
Pes předvede libovolný cvik ve vzdálenosti min. 3 metry od psovoda. Za ,,tanec na dálku" není považováno pouhé odložení, nebo vyslání psa do této vzdálenosti. Pes tam musí předvést něco navíc. Např. sed, leh, otočku, panáčkování, poklonu apod. Fantazii se meze nekladou.

http://www.tanecsepsem.cz/

http://www.pagerank.cz/optimalizace.php?kod=ginamujmilasek.estranky.cz

optimalizace PageRank.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář